3/20/2011

Michael Gough hayata gözlerini yumdu!
Özellikle Tim Burton/Joel Schumacher'in Batman filmlerinde canlandırdığı Alfred Pennyworth karakteri ile tanınan 94 yaşındaki İngiliz aktör Michael Gough hayata gözlerini yumdu. Aktör, Batman serisinde ilk olarak 1989'daki Tim Burton'un Batman filminde Michael Kaeton'un canlandırdığı Bruce Wayne/Batman'ın uşağı olarak karşımıza çıkmıştı.

Gough'un sinemadaki ilk rolü 1947 Blanche Fury'de oynadığı Laurence Fury karakteri idi. Korku-gerilim tarzındaki bir çok yapımda da boy gösteren deneyimli aktörün bu alandaki ilk ses getiren deneyimi 1958'deki Horror of Dracula filmiyle gerçekleşmişti. Dönemin önemli film şirketlerinden Hammer Film'in yapımı olan bu filmde usta oyuncu Arthur karakterini oynamış ve Peter Cushing, Christopher Lee gibi önemli isimlerle aynı kadroda yer almıştı. Gough'un diğer rol aldığı filmlerden bazıları ise şöyle: 1962 The Phantom of the Opera, 1965 The Skull, 1973 Horror Hospital ve 1973 The Legend of Hell House. Aktör ayrıca Tim Burton'un 1999 yapımı Sleepy Hollow filminde de yer almıştı.

Uzun süredir film endüstrisi içinde yer alan ve bir süredir rahatsızlığı bulunan Michael Gough son süreçte Corpse Bride ve son olarak Alice in Wonderland'de seslendirmede bulunmuştu. Huzur içinde yatsın...
.

No comments: