1/27/2010

Coming Soon.. 'AMER'  
Yönetmen : Hélène Cattet and Bruno Forzani
Oyuncu Kadrosu : Bianca Maria D`Amato,Marie Bos
Charlotte Eugène Guibeaud,Cassandra Forêt
Gösterim Tarihi: 03 Mart 2010, Fransa
IMDB:
http://www.imdb.com/title/tt1426352/
Web Sitesi:
http://www.amer-film.com/

Filmin teaser ve geçtiğimiz hafta yayınlanan trailer'i

AMER'in yönetmenliğini yapan Helene Cattet ve Bruno Forzani aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan ikili. Önceki işlerine bakıldığında sürekli kısa film çalışmalarında bulunup festivallere katılmışlar. Amer bir anlamda ilk uzun metrajlı çalışmaları diyebiliriz. Amer'in senaryo ana fikri ilk olarak Helene Cattet'den çıkmış ve daha sonra bu fikir üstünde çalışarak bir film yapmaya karar vermişler. Üstatlar Dario, Mario, Lucio, Sergio, Giulio, Tinto, Enzo'nun kendilerine ilham veren kişiler olduklarını görüyoruz.

Teaser, fragman ve yayınlanan klip ile filmden karelere bakıldığında benim gibi özellikle giallo tarzını sevenleri memnun edecek ve heyecanlandıracak bir film olduğunu düşünüyorum. Özellikle 70'li yıllarda Mario Bava, Dario Argento ve Lucio Fulci gibi isimlerle altın çağını yaşayan giallo filmlerine sevenleri için bir bakıma özlem de söz konusu tabiki. Malum son dönemde korku-gerilim alt türünde daha çok yeni akımlar, slasher filmler, zombi filmleri, şiddet öğesinin ön planda yer aldığı yapımlar çekilmekte. Aslında diğer bir çok türün giallodan mutlaka bir şey aldıklarını da söylemek mümkün.

Helene Cattet ve Bruno Forzani'nin 2007 yılındaki Fantasia Film Festivali'ne katıldıkları bir kısa filmin videosuna ulaştım. Filmin ismi Chambre Jaune (Yellow Room). Bu videoyu izledikten sonra az çok kendileri hakkında bir fikir sahibi olacağız.Son video olarak yine geçenlerde yayınlanan filmin kısa bir klibini paylaşayım
Kullanılan renklerin canlılığı ve hakimiyeti Dario Argento'nun Suspiria'sı ve bu tarzda benzeri filmleri anımsatıyor. İkilinin yukarıda videosunu verdiğim kısa filmlerinden ve giallonun genel yapısından yola çıkarak filmin diyaloglarının fazla olmayacağını, etkiyi atmosfer, renkler; kısaca görsel ve işitsel dili kullanarak hissettirmeye çalışacağını söylemek mümkün. Cattet ve Forzani'nin filmleriyle ilgili söyledikleri ''Mario Bava'nın "The drop of water"ı (from "I tre volti della paura"), Dario Argento'nun "Profondo rosso"su, Sergio Martino'nun "Lo strano vizio della signora wardh"ı ve "La Coda dello scorpione"si, Lucio Fulci'nin "Una lucertola con la pelle di donna"sı, Enzo G. Castellari'nin "Big racket"i ve Tinto Brass'ın "Nero su Bianco"sundan filmi dikkatle izlerseniz bir şeyler bulacaksınız'' sözleri de ilgi çekici.

Amer şu ana kadar 4 festivale katıldı: LUND Fantastisk Film Festival, SITGES International FFF, Festival Nouveau Cinema de MONTREAL ve Fancine MALAGA Fantastic Film Festival. Fransa'da 03 Mart 2010 tarihinde ise vizyona girecek. Katıldığı festivallerde beğeni toplayan ve ödüller alan film bakalım beklentileri karşılayabilecek mi.. Filmin her kesime hitap etmeyebileceğini şimdiden söyleyelim, bu türe ilginiz var ise önerebiliriz..

Korku..Korku anlıktır çoğu defa. Gecenin bir yarısı yalnız başınıza sokaktayken size doğru tüm yırtıcılığıyla koşup havlayan bir köpek bile yeter bilinçaltınızda üs kurmuş tüm gizli korkularınızı ortaya çıkarmaya..

Korku endişe kıvamındadır bazen. Endişe içimizi kemiren bir kurtçuk gibidir, beyin kıvrımlarımızı kemirip durur. Bu bazen tüm dengemizi yitirene ve kişiliğimize zarar verene kadar devam edip gider.

Bazen ise paniktir korkunun arz-ı endam etme şekli. Paniğin antitezi ise serinkanlılıktır, nefes ritmini koruyabilmektir.

Karanlıktan korkarız en çok, karanlık belirsizlik demektir, karanlık tehlike demektir, karanlık yokluk demektir. Bu öğeler öylesine korkutur ki bizi, o esnada hayali canavarlar, yaratıklar, inler-cinler yaratmak bile daha sıcak gelir zihnimize..