1/23/2013

The Possession (2012) / Künye & Karne


Yönetmen: Ole Bornedal
Senaryo: Juliet Snowden & Stiles White
Oyuncu kadrosu: Jeffrey Dean Morgan, Kyra Sedgwick, Madison Davenport, Natasha Calis
Stüdyo: Lionsgate
Web sitesi: thepossessionmovie.com
IMDB notu: 5.8
Özet: Lanetli bir kutuyu farkında olmadan evlerine getiren bir ailenin yaşadığı kabus dolu olaylar.. Clyde (Jeffrey Dean Morgan) ve Stephanie Brenek (Kyra Sedgwick) çifti boşanmışlardır. Stephanie taşındığı yeni evine kızlarıyla giderken yolda açık arttırmaya çıkarılmış ikinci el eşyalar görür. Yaşlı bir kadının esrarengiz ölümünün ardından satışa çıkarılan bu eşyalar arasında bir de gizemli kutu bulunmaktadır. Ailenin küçük kızı Emily'nin ısrarıyla bu kutu da satın alınan eşyalar arasına girer. Zamanla Em'in davranışlarında garipliklikler belirmeye başlar. Kimsenin henüz bilmediği sır ise şudur: Kutu aslında Yahudi geleneklerinde sözü geçen bir Dibbuk kutusudur. Ve bu kutunun içine hapsedilmiş kötü niyetli ruh Em'in hayatını çalmaya çalışmaktadır.
Fragman:


Karne: ''Gerçek bir olaydan esinlenilmiştir'' vurgusuyla ve tanıtımlarında yapımcısının sektörün usta ismi Sam Raimi olmasının ön plana çıkarılmasıyla dikkatleri üzerine çeken The Possession, şeytan çıkarma temalı filmlerden. Ancak bu türe yenilik getirdiğini söylemek mümkün değil. Şeytan çıkarma olayı için bu kez Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'ın kullanıldığı The Possession için izlenmemesi kayıp olmayan filmlerden biri tanımlamasını kullanabiliriz.

Korku dozu: 5 / 10
Gerilim dozu: 5 / 10
Özgünlük: 3 / 10
Sürükleyicilik: 5 / 10
Oyuncu kadrosu performansı: 6 / 10
Öne çıkan oyuncu: Natasha Calis (Em) / Son olarak NBC'nin iptal edilen dizisi The Firm'de rol alan 13 yaşındaki Kanadalı oyuncu Calis, Em karakteri ile başarılı bir oyunculuk ortaya koymuş. Filmin yapımcı ekibi senaryonun odak noktasındaki karakteri canlandıracak oyuncu konusunda doğru bir seçmiş yapmış.

Genel karne notu: 5 /10