12/25/2010

DRACULA 3D'nin çekimlerine Şubat 2011'de başlanıyor!


Özellikle 1970-1980 yıllarında imzasını attığı filmlerle giallonun babası ünvanını hak ederek alan İtalyan korku filmi yönetmeni Dario Argento son dönemde çektiği Mother of Tears:The Third Mother (2007) ve Giallo (2009) ile genelde olumsuz eleştiriler almıştı. Geçtiğimiz aylarda haberini yayınladığımız ve proje aşamasında olan Dracula 3D ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor ve bu proje belki de Argento için bu eleştirileri ortadan kaldırmak için yeni bir fırsat olacak.

İrlandalı yazar Bram Stoker'in 1890'lı yıllarda yazmaya başladığı ve 1897'de ilk baskına giren Dracula romanı bilindiği üzere günümüze dek bir çok kez sinemaya uyarlanmıştır. 1931 yılında Tod Browning'in yönetmenliğinde başrollerinde Bela Lugosi, Hellen Chandler, David Manners, Edward Van Sloan ve Dwigth Frye'in yer aldığı 'Dracula' sinema tarihinin baş yapıtları arasında anılır. Öldüğü zaman filmlerinde kullandığı Drakula kostümlerinden birini giymiş olarak gömülen, 'Kont Drakula' rolüyle unutulmaz bir performans gösteren Bela Lugosi, romanın tüm sinema uyarlamaları içerisinde düşünceme göre özel bir yere sahiptir.


Dracula karakterinin Türk sinemasında da yerini bulması nedeniyle korku sinema tarihimiz açısından ayrı bir önemi vardır. 1953 senesinde Mehmet Muhtar'ın yönetmenliğinde, Turgut Demirağ'ın yapımcılığında çekilen 'Drakula İstanbul'da' filminde Drakula rolünü Atıf Kaptan oynamıştır. Ali Rıza Seyfi'nin Bram Stoker'ın romanından uyarladığı Kazıklı Voyvoda adlı eserden uyarlanan film bir çok ilginç özelliğe sahiptir. Örneğin, Drakula karakteri vampir dişleriyle ilk defa bu filmde gözükmüştür. Türkiye'nin ilk korku filmi olarak nitelendirebileceğimiz film küçük bir bütçe ile çekilmesine rağmen zamanın teknolojisine göre gayet başarılıdır. Internet üzerinden kolayca izlenebilecek filme henüz izlemeyenlerin bir göz atmasını tavsiye ederiz.


Daha sonraki dönemlerde ise 1957 yılında -geçenlerde haberini verdiğimiz seneye gösterime girecek Wake Wood filmi ile korku sinemasına geri dönüşüne devam eden ve yeniden canlanmaya başlayan efsane İngiliz film şirketi Hammer'in- Terence Fisher'ın yönetmenliğinde The Horror of Dracula'sı çekilmiştir. Bu filmin özelliği ise ilk renkli Drakula filmi olmasıdır. Gördüğü ilgi üzerine Hammer film devam filmlerini de çekmiştir. Son dönemlerde ise 1992 yılında Francis Ford Coppola'nın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği; Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves ve Anthony Hopkins rol aldığı 'Dracula' dikkate değer yapımlardan birisidir. En İyi Kostüm Akademi Ödülü, En İyi Makyaj Akademi Ödülü ve En İyi Ses Kurgusu Akademi Ödülü'nü kazanma başarıları olan yapımı güçlü oyuncu kadrosuyla en iyi uyarlamalardan biri olarak saymak mümkün.


Dario Argento'nun Dracula 3D'sine dönersek yapılan yeni açıklamaya göre filmin çekimlerine Şubat 2011'de Macaristan'da başlanacak. Filmin bütçesinin $13.8 milyon civarlarında olması planlanıyor. Stereoscopic 3D teknolojisi kullanılarak çekilecek filmin yapımcıları arasına İspanyol TV-Film yapımcısı Enrique Cerezo da katıldı. Roberto Di Girolamo ve Gianni Paolucci başkanlığında Roma merkezli Multimedia Film Prods. ve Fransız yapımcı Sergio Gobbi'nin Les Films de l'Astre'si ile filmin finans kaynağı olacaklar. Dracula 3D'nin oyuncu kadrosu hakkında ise henüz herhangi bir açıklama ya da duyum söz konusu değil. Bu konudaki gelişmeleri merakla beklediğimizi ve yeni gelişmeleri haber aldıkça aktaracağımızı hatırlatalım..Dario Argento'dan 'Dracula 3D' hakkında ilk açıklamalar!